Strony

niedziela, 31 grudnia 2023

sobota, 2 grudnia 2023

Kolejne warsztaty w lokalu TMZS

1 grudnia b.r. o godz. 16:00 w Centrum Aktywności Społecznej Karmel w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej odbyły się bezpłatne warsztaty wytwarzania biżuterii. W szkoleniu udział wzięli chętni członkowie Towarzystwa wraz z osobami towarzyszącymi. Koordynatorami zajęć były Sandra Golińska i Jolanta Ogonowska.







czwartek, 16 listopada 2023

Święto Niepodległości w Strzegomiu

Tradycyjnie 11.11.23 delegacja naszego Towarzystwa brała udział w obchodach Święta Niepodległości w Strzegomiu. Po mszy św. w bazylice mniejszej p.w. św. Piotra i Pawła wszystkie delegacje w kolumnie marszowej przeszły do pomnika Jana Paderewskiego koło SCK Strzegom, gdzie po przemówieniach i trzykrotnej salwie honorowej oddanej przez oddział Wojska Polskiego, składano wiązanki kwiatów przy obelisku słynnego pianisty.

Pogoda dopisała jak również serwowana grochówka wojskowa.




sobota, 28 października 2023

Nowa KOMISJA REWIZYJNA TMZS

27.10.2023 w piątek w CAS Karmel odbyło się kolejne Nadzwyczajne Zgromadzenie TMZS celem wybrania nowej Komisji Rewizyjnej TMZS. Poprzednia w składzie: T. Domagała, Z. Goebel i T. Burszta przestała funkcjonować z powodu rezygnacji T. Burszty i Z. Goebal w m-cu wrześniu b.r. Zgodnie ze Statutem Towarzystwa, Zarząd TMZS zwołał Nadzwyczajne Zgromadzenie, aby wybrać nowych członków Komisji Rewizyjnej. W wyborach tajnych (zgodnie ze Statutem TMZS) uczestniczyło 54 członków Towarzystwa i oddano 54 głosy ważne. Nowymi członkami Komisji Rewizyjnej zostali: Urszula Czachura, Daniel Harmaciński i Andrzej Dudek.

Na tym zakończono obrady.






Nowa Komisja Rewizyjna TMZS: Daniel Harmaciński, Urszula Czachura i Andrzej Dudek.

środa, 4 października 2023

„Pożegnanie Lata”

W sobotę 30 września b.r. kilka dni po kalendarzowym zakończeniu tegorocznego lata, członkowie Towarzystwa wraz z zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w imprezie „Pożegnanie Lata” na dziedzińcu CAS Karmel. Łącznie było nas ok. 50 osób. W trakcie spotkania przy grillu odbył się szybki konkurs historyczny o Strzegomiu. Zwycięzcy dostawali symboliczne pamiątki, a wszyscy panowie, którzy uczestniczyli w zabawie otrzymali z okazji Dnia Chłopaka (30.09) prezenty - niespodzianki.

Oczywiście nie zabrakło żywej muzyki dyskotekowej, przy której tańczono przez kilka godzin.

Pogoda i nastroje dopisały, więc „Pożegnanie Lata” zostało zakończone na wesoło.

Do przyszłego roku !!!





Prezentacja TMZS podczas „Tygodnia Aktywności Mieszkańców Strzegomia”

22 września o godz. 18:00 w Centrum Aktywności Społecznej Karmel odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z cyklu „Tydzień Aktywności Mieszkańców Strzegomia”. W sali konferencyjnej odbyły się dwa wykłady. Pierwszy z nich przygotowany przez Strzegomską Grupę Poszukiwawczą TMZS poruszył temat bezpieczeństwa podczas wypraw terenowych, obowiązujące przepisy regulujące poszukiwania z użyciem wykrywacza metali oraz wyposażenie niezbędne podczas wypraw. Prezentację poprowadzili członkowie Grupy Poszukiwawczej Piotr Sroka, Łukasz Machnik i Sebastian Łysomirski.

Kolejna część spotkania poświęcona była Wieży Targowej. Historię obiektu przybliżył Piotr Soprych, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej. Wydarzenie zakończyła wyprawa uczestników wykładu na Wieżę Targową z przewodnikiem, aby na żywo obejrzeć omawiane elementy budowlane i historyczne.






sobota, 9 września 2023

Warsztaty wytwarzania biżuterii

8 wrzenia b.r. o godz. 16:00 w Centrum Aktywności Społecznej Karmel w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej odbyły się bezpłatne warsztaty wytwarzania biżuterii. W szkoleniu udział wzięli chętni członkowie towarzystwa wraz z osobami towarzyszącymi. Koordynatorem zajęć były Sandra Golińska i Jolanta Ogonowska.
Zarząd TMZS dziękuje za piękną inicjatywę wskrzeszenia rękodzieła wytwarzania biżuterii użytkowej. 






niedziela, 3 września 2023

Uroczystości w Gross Rosen

W niedzielę 3 września b.r. delegacje naszego Towarzystwa i Strzegomskiej Grupy Poszukiwawczej złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem pomordowanych więźniów b. niemieckiego KL Gross Rosen. 
W trakcie uroczystości została odprawiona mszą św. w której uczestniczyło wiele delegacji z Dolnego Śląska oraz z Czech.



sobota, 19 sierpnia 2023

Nadzwyczajne Zgromadzenie TMZS

18 sierpnia b.r. zostało zwołane kolejne Nadzwyczajne Zgromadzenie TMZS celem dokonania wyborów uzupełniających do Zarządu Towarzystwa. Na skutek rezygnacji z powodów osobistych Beaty Nejman z członka Zarządu TMZS, zgodnie ze Statutem Towarzystwa zostało zorganizowane Nadzwyczajne Zgromadzenie, aby wybrać nowego członka Zarządu. 
W wyborach tajnych (zgodnie ze Statutem TMZS) 36 członków Towarzystwa zgromadzonych w Sali konferencyjnej CAS Karmel wybrało na nowego członka Zarządu TMZS Justynę Jankowską. 
Składamy gratulacje Justynie, a Beacie Nejman za dotychczasową pracę społeczną w Zarządzie serdecznie dziękujemy. Należy nadmienić, że Beata pozostaje nadal naszym cennym członkiem Towarzystwa.
Na tym zakończono obrady Nadzwyczajnego Zgromadzenia TMZS.    




poniedziałek, 7 sierpnia 2023

Sierpniowa wycieczka Towarzystwa

W dniach 5 i 6 sierpnia b.r. członkowie naszego Towarzystwa wyjechali na wycieczkę do Oświęcimia, Cieszyna i Pszczyny. Celem było poznawanie historii Polski, zabytków i ich architektury. 



Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy to były obóz koncentracyjny w Auschwitz i Birkenau. Oddaliśmy symboliczny hołd tym wszystkim, którym odebrano w brutalny sposób życie i godność ludzką. Niemiecka, precyzyjna machina do mordowania ludzi jest jak tragiczne „memento”, które widoczne jest na każdym kroku, kiedy przekroczymy bramę ze słowami okrytymi hańbą „ARBEIT MACHT FREI”.


W obozie Birkenau rampa kolejowa jako ostatni przystanek życia dla milionów Europejczyków, stanowi dla współczesnego człowieka wielkie wyzwanie moralne i emocjonalne. 
W imieniu Towarzystwa złożyliśmy białą różę pod „ścianą śmierci”.



Nocleg mieliśmy zarezerwowany w hotelu „Artur”. 


Następnego dnia, w strugach deszczu, przyjechaliśmy do Cieszyna, gdzie miejscowy przewodnik pokazał najciekawsze miejsca w mieście, a także przedstawił ich skrótową historię.


Przed godziną 16 tegoż dnia, nasz autokar dotarł do parkingu w Pszczynie. Deszcz przestał intensywnie padać. Całą grupą udaliśmy się na zwiedzanie pałacu książęcego rodu Hochbergów, który stoi tuż przy sympatycznym Rynku miejskim.


Zwiedzanie pięknie zachowanego pałacu jest wielkim wysmakowanym przeżyciem intelektualnym. Zanurzyliśmy się w świat wysokiej arystokracji z przełomu XIX i XX w. Nasza znakomita przewodniczka, swoim modulowanym głosem, przybliżyła dzieje pałacu rodu Hochbergów, a także ciekawie opowiedziała o znakomicie zachowanym wyposażeniu poszczególnych komnat i korytarzy. 




Opuszczaliśmy Pszczynę w pełni usatysfakcjonowani.
W późnych godzinach wieczornych dotarliśmy do Strzegomia.

Chcielibyśmy gorąco podziękować Panu burmistrzowi Z. Suchycie za dofinansowanie naszej eskapady a także naszym koleżankom Krystynie Rynkiewicz i Beacie Nejman za sprawne zorganizowanie i zrealizowanie wycieczki, mimo wielu nieprzewidzianych przeszkód.

poniedziałek, 3 lipca 2023

Letni sezon turystyczny w Strzegomiu

W niedzielę 2 lipca b.r. rozpoczął się letni sezon turystyczny w Strzegomiu. Przybyli liczni turyści, których oprowadził przewodnik z ramienia TMZS. Przedstawił historię, architekturę i ciekawostki związane z XIV – wieczną bazyliką strzegomską. Następnie poprowadził ich do odrestaurowanych murów obronnych, pomnika księżnej Anny przy Wieży Dziobowej i zakończył wycieczkę na Wieży Targowej. Wielu przybyłych entuzjastów zabytków strzegomskich wpisało swoje wrażenia do księgi pamiątkowej na Wieży Targowej.  Słoneczna pogoda dopisała, więc piękne widoki z wieży stanowiły efektowne zakończenie wycieczki po Strzegomiu.
Bezpłatne oprowadzanie turystów po omawianej trasie będzie trwało w m-cu lipcu i sierpniu w każdą niedzielę o godz. 15:00. 

Zapraszamy !






poniedziałek, 26 czerwca 2023

Tegoroczna Noc Świętojańska

24 czerwca b.r. po raz kolejny, dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej rodziny Skolaków, ponad 60 osób mogło wspólnie biesiadować w przepięknej scenerii dawnego kamieniołomu Bazaltu. Była to rekordowa frekwencja w organizowanych od lat przez nasze Towarzystwo Nocach Świętojańskich. 


To co, zachwyciło męską część uczestników to przepiękne kwietne wianki uwite przez panie, które następnie oświetlone płomieniami świec, w nocnej scenerii puszczały na wodę kamieniołomu. Był to niesamowity widok - niebo pełne gwiazd i płynące w ciszy nocnej kwiaty, migające światła na tle tajemniczej przyrody ukrytej w ciemnościach. Całość uzupełniła klimatyczna muzyka, nawiązująca do pradawnych słowiańskich obrządków. 






Uczestnicy mieli okazję porozmawiać o wspólnych zamierzeniach Towarzystwa, pojawiło się wiele, nowych, ciekawych pomysłów. Zarząd Towarzystwa zadbał również o podniebienia swoich członków – pyszne sałatki i potrawy z grilla szybko znikały z pięknie udekorowanych stołów. Wielu nowych członków po raz pierwszy miało okazję brać udział w tak wyjątkowym wydarzeniu. O tym, że impreza była bardzo udana świadczyć może, iż zabawa taneczna trwała do późnych godzin nocnych. 

Do zobaczenia za rok !!