Strony

Wieża Targowa

Rok 1910 Rok 2010 

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia Wieży Targowej w okresie od 1 maja do 30 września, w każdą niedzielę w godz. 1500 – 1800.
Wycieczki zorganizowane przyjmowane są przez cały rok po uzgodnieniu telefonicznym z nr. 668 144 685 lub 668 187 825.

Wieża Targowa - cenny zabytek średniowieczny zbudowany, gdy w księstwie świdnicko-jaworskim panowali książęta piastowscy, a w grodzie kasztelańskim o nazwie STREGOM (jak zachowało się w dokumentach) rozbrzmiewała mowa polska. Przypomnijmy fragment współczesnej historii Wieży Targowej.
W godzinach popołudniowych w czwartek 22 kwietnia 1999 r. wielu mieszkańców Strzegomia stojąc na Rynku oglądało z zapartym tchem, jak ponad 2 tonowa stalowa konstrukcja, powoli zaczęła wędrować w kierunku szczytu Wieży Targowej. Wśród obserwatorów odzywały się głosy, że lina nośna zerwie się, a ogromny ciężar spadnie powodując duże zniszczenia. Przy gęstej zabudowie mogło by tak się stać, ale fachowcy z Przedsiębiorstwa Budowlano Montażowego „BIS” z Wrocławia, które było wykonawcą zamontowania nowoczesnego zadaszenia wieży, uspakajali ludzi. Tego dnia operacja postawienia konstrukcji stalowo-aluminiowej o wysokości 9,8 m., nie udała się. Zabrakło 40 cm dla ramienia dźwigu. Dopiero następnego dnia po zastosowaniu niewielkich przeróbek przy układzie nośnym, stalowy szkielet w kształcie wąskiej piramidy dotarł na taras widokowy i został trwale przytwierdzony do podłoża żelazo-betonowego. Przez następne kilkanaście dni pracownicy wrocławskiej firmy montowali tafle szkła hartowanego o podwójnej grubości. W połowie maja prace zostały zakończone. We wrześniu 1999 r. po zagospodarowaniu Wieży przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej, dokonano uroczystego otwarcia i została udostępniona dla turystów. ….
Widoczna z niej panorama całego miasta, okolic i pogórza sudeckiego, zachęci zapewne wielu chętnych do wejścia na jej szczyt.
… Po 10 letnim remoncie generalnym Wieża zmieniła swój wygląd wewnętrzny. Całą 10 piętrową konstrukcję drewnianą zdemontowano, a na jej miejsce wybudowano pięć nowych kondygnacji. Konstrukcja żelazo-betonowa połączona na trwale z murem wieży daje gwarancję stabilności i trwałości. Do tego schody o takiej samej budowie, wszystko zostało wyłożone płytkami granitowymi z kamieniołomów w Borowiu. Ponadto wykonano nowe tynki, poręcze przy schodach, renesansowe balustrady z piaskowca na tarasie zabezpieczono osłoną ze stali nierdzewnej. Dębowe drzwi wejściowe do Wieży wykonał zakład stolarski Andrzeja Czarnoty ze Strzegomia, zgodnie z zatwierdzonym projektem przez Konserwatora Wojewódzkiego w Wałbrzychu. Zamontowano również nową instalację odgromową oraz rur spustowych odprowadzających wodę deszczową.
Konserwator wojewódzki zalecił, aby poniżej zawieszenia dzwonu pozostawiono fragmenty drewnianej konstrukcji z belek, stanowiące obecnie elementy zdobnicze i reliktowe.
Największe zmiany nastąpiły powyżej tarasu widokowego.
Projekt nowego hełmu opracowało Autorskie Biuro Projektów "a" ze Świdnicy w składzie mgr inż. arch. Anna Baran, mgr inż. arch. Andrzej Grzybowski, mgr inż. Witold Baran. Nowoczesny i śmiały projekt zaakceptował Konserwator Wojewódzki Andrzej Kubik. Firma z Wrocławia "BIS" na zlecenie Urzędu Miejskiego w Strzegomiu wykonała i zamontowała nowe zadaszenie. Jest ono w kształcie podwyższonej piramidy o konstrukcji stalowo-aluminiowej pokrytej podwójnym szkłem zbrojonym. Nowoczesne zadaszenie ma wysokość 9,7 m., więc obecnie całkowita wysokość Wieży wynosi 35,9 m. Ciężar szklanej piramidy wraz z konstrukcją to ponad 6 ton.
W roku 2000 Towarzystwo uzyskało pomoc ze strony piekarzy strzegomskich tj. Józefa Tkaczyka, Gerharda Sobka i Emila Jańczaka, którzy ufundowali witraż przedstawiający herb Strzegomia. Umieszczony został w miejscu dawnego zegara od strony południowej na 6 poziomie wieży. Herb pow. świdnickiego umieszczono od strony zachodniej, a fundatorem była firma „Intech” ze Strzegomia. Trzeci herb umieszczony od strony wschodniej to herb woj. dolnośląskiego, a sponsorem była firma „Inter-Les” ze Strzegomia. Wszystkie witraże wykonał Stanisław Strzałka ze Strzelina.

Na Wieży Targowej znajduje się kolekcja 144 kufli piwnych, każdy jest inny. Ilość eksponatów cały czas rośnie…
Jeśli masz ciekawy kufel piwny i chciałbyś, aby powiększył ekspozycję na Wieży, przynieś, a my umieścimy Cię jako darczyńcę na naszej stronie Internetowej.

Wieża Targowa w 2022 r. Zdjęcia Edwarda Jarosińskiego





Zapraszamy na krótki film autorstwa Dominika Mielcarka:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz