sobota, 7 grudnia 2024

Wieża Targowa w remoncie !

3 grudnia b.r. na Wieży Targowej zaczął się remont. Wszystkie eksponaty muzealne i całkowite wyposażenie zostało przeniesione do piwnic strzegomskiego Ratusza. Pierwszy etap prac remontowych obejmuje skucie tynków wewnętrznych wieży i będzie trwać zgodnie z umową do końca lutego 2025 r. Po tym okresie będzie wyznaczony harmonogram dalszych prac.

Tak więc żegnamy się z Wieżą Targową na dłuższy czas a turystów i chętnych odwiedzenia tego cennego zabytku średniowiecznego będziemy informowali o postępach prac remontowych na naszej stronie Internetowej.   



wtorek, 12 listopada 2024

Święto Niepodległości 2024

Delegacje TMZS i Strzegomskiej Grupy Poszukiwawczej wzięły udział w uroczystościach tegorocznego Święta Niepodległości 11 listopada. Uroczysta Msza Św. za ojczyznę, a następnie pochód wszystkich uczestników uroczystości przeszedł pod pomnik I.J.Paderewskiego, gdzie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Wojskowa trzykrotna salwa karabinowa zwieńczyła tegoroczne Święto Niepodległości w Strzegomiu.






sobota, 12 października 2024

Walne Zgromadzenie TMZS

11 października b.r. odbyło się w CAS Karmel Zwyczajne Zgromadzenie Sprawozdawczo Wyborcze naszego Towarzystwa. Po przedstawieniu sprawozdania merytorycznego, finansowego i opinii Komisji Rewizyjnej, członkowie obecni na Zgromadzeniu zatwierdzili absolutorium dla Zarządu TMZS za mijającą kadencję 2019 - 2024.

Przedstawiono projekt zmian w Statucie, aby przystosować go do obecnie obowiązującego prawa w zakresie działalności organizacji NGO. Zatwierdzono proponowane zmiany i podjęto w tym temacie odpowiednią Uchwałę.

Następnie przystąpiono do wyborów nowych władz TMZS na lata 2024 - 2029. W wyniku głosowania tajnego, wyłoniono następujące władze Towarzystwa:

Prezesem TMZS został Edmund Szczepański, członkami Zarządu - Józef Białek, Justyna Jankowska, Sandra Golińska i Tomasz Kołodziejski.

Członkami Komisji Rewizyjnej - Urszula Czachura, Daniel Harmaciński i Paweł Rudnicki.

Na tym zakończono Walne Zgromadzenie.




poniedziałek, 2 września 2024

Wycieczka do Krakowa

W dniach 30. 08-01.09. br. nasze Towarzystwo zorganizowało wycieczkę do Krakowa i ciekawych miejsc po drodze. Impreza mająca za cel pogłębianie wiedzy o zabytkach Polski, została dofinansowana przez U. M. w Strzegomiu w zakresie kosztów transportu. Najpierw dotarliśmy do Paczkowa na Opolszczyźnie aby tam podziwiać zachowaną architekturę Rynku i okolicznych uliczek. Zachowane mury obronne ze średniowiecza i odrestaurowane wieże bramne robią wrażenie. Szybki przejazd nad zbiornik wodny przy Otmuchowie i tam mamy pierwszy nocleg w turystycznych domkach kempingowych. Wspólna kolacja bardzo dobrze wpłynęła na integrację i lepsze poznanie się grupy wycieczkowiczów. Ciągnęła się w późną noc.
Ranek chociaż przywitał nas pochmurnym niebem, dobrych nastrojów nam nie zepsuł. Dodatkowo humor wszystkim poprawił wspólny śpiew  zainicjowany przez naszą wspaniałą przewodniczkę czyli Krysię Rynkiewicz. W dalszej części wspólnego wojażowania wielokrotnie potwierdzała swoje wyjątkowe zalety przewodnika.
W sobotę po dotarciu do podnóża wzgórza wawelskiego całą grupą udaliśmy się wraz z miejscowym przewodnikiem Łukaszem Sarlejem na zamek królewski. Katedra wawelska, krypty królewskie oraz dzwon Zygmunta stanowią niezapomniane wrażenia po wysłuchaniu dodatkowych informacji historycznych o tych miejscach. Spacer do Rynku i samodzielne zwiedzanie ciekawych miejsc. Zmęczeni, po całodziennym intensywnym podążaniem za przewodnikiem oraz podziwianiem cennych zabytków sakralnych jak i świeckich, w końcu pod wieczór dotarliśmy do naszego hotelu "Alf". Zaraz po kolacji następne spotkanie umówione, czyli spotkanie autorskie z państwem Owczarkami. Teresa Oleś - Owczarkowa jest autorką książki "Rauska", której akcja toczy się w okresie II Wojny Światowej w Rusku. To spotkanie jest kolejnym naszym kontaktem potwierdzającym nawiązaną wcześniej przyjaźń. Pomysłodawcą i realizatorem spotkania była Urszula Jarosińska, b. dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Strzegomiu.  
W niedzielny poranek opuściliśmy Kraków i nasz autobus podążył do  miejscowości Lanckorona. Niezwykła wioska sprawiająca wrażenie miasteczka z licznymi starymi drewnianymi domami o niepowtarzalnej architekturze. Następnym przystankiem była Kalwaria Zebrzydowska ze swoją historyczną katedrą i klasztorem. Bardzo duże ilości pielgrzymów i wiernych, częściowo utrudniało dokładne zwiedzanie obiektu. Ale i tak żegnaliśmy się z Kalwarią pełni optymizmu bo ukazało się słońce a temperatura podskoczyła.
Wadowice i oczywiście dom Karola Wojtyły zamieniony w nowoczesne muzeum. Robi duże wrażenie ale czy to nie lekka przesada z nadmiarem eksponatów i labiryntem korytarzy podążającym za etapami życia " Papieża Polaka". 
Ostatni etap naszej wycieczki to droga do Strzegomia, do którego dojechaliśmy w późnych godzinach wieczornych.