sobota, 7 listopada 2020

Zmarł dr Jerzy Krzywda

Z wielkim smutkiem informujemy, że 5 listopada 2020 r. zmarł przyjaciel i sympatyk naszego Towarzystwa dr Jerzy Krzywda. Strzegomianin jak lubił podkreślać, choć nie urodził się w Strzegomiu, był pasjonatem historii Ziemi Strzegomskiej i to bardzo zbliżyło Jego do Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej.  Ta współpraca zaowocowała wspólnymi projektami edytorskimi, które zostały zrealizowane. „700 lat murów obronnych Strzegomia” M. Przyłęckiego w roku 1999, wydane przez TMZS oraz Strzegomskie Stowarzyszenie Historyczno Poszukiwawcze, „Historia kościoła joannitów… w Strzegomiu” A. Schadego w roku 2016 oraz „Historia kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Strzegomiu” J. Filli w roku 2018, których inicjatorem i gorącym orędownikiem był Jerzy Krzywda, zostały wydane przez Parafię Rzym.- Kat. Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu oraz nasze Towarzystwo. Pan Jerzy wspomagał i współpracował z naszym Towarzystwem od połowy lat 90 – tych XX w. Za te wszystkie wspólne lata serdecznie dziękujemy. Aby okazać wdzięczność za przyjaźń Pana Jerzego do naszej organizacji wystąpiliśmy w roku 2019 z wnioskiem do Burmistrza Strzegomia, o uhonorowanie Jego osoby za liczne zasługi położone dla naszej lokalnej społeczności. W dniu 16 czerwca 2019 r. burmistrz Z. Suchyta przyznał dr Jerzemu Krzywdzie tytuł Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej.  

Na stronach Kroniki Towarzystwa dr Jerzy Krzywda pozostanie na stałe jako nasz przyjaciel i sympatyk.   


poniedziałek, 21 września 2020

Zwiedzanie zamku w Roztoce

W ramach współpracy z zamkiem w Roztoce odbyła się wycieczka dla członków naszego Towarzystwa w dniu 18 września b.r. 24 osobowa grupa zwiedziła zamek, park i dawne pawilony ogrodowe. Zapoznaliśmy się z historią budowy, rodziny Hochbergów a także z trwającym remontem całego kompleksu. 
Gorąco dziękujemy dyrektor obiektu pani Katarzynie Sielickiej, która przyjęła nas przyjacielskim powitaniem, za umożliwienie zwiedzenia cennego zabytku o tak ciekawej historii.




niedziela, 20 września 2020

Diabelski Kamień

Nasze Towarzystwo w ramach poszerzania wiedzy o Ziemi Strzegomskiej przedstawia poniżej krótki film o zapomnianym zabytku kultury prehistorycznej znajdujący się na Wzgórzach Jaroszowskich nieopodal Strzegomia.

poniedziałek, 14 września 2020

Współpraca nawiązana !

Nasza organizacja nawiązała współpracę z Zamkiem w Roztoce na zasadzie wzajemności. My będziemy polecali atrakcje turystyczne w nieodległej Roztoce z zamkiem na czele, natomiast nasi partnerzy będą zachęcali do odwiedzenia Strzegomia i Wieży Targowej będącej w użytkowaniu przez nasze Towarzystwo.  W zamku w Roztoce obecnie trwają intensywne prace remontowe, ale każdej soboty i niedzieli bramy pałacu stoją otworem dla przyjezdnych turystów. Ostatnio zamek uzyskał status muzeum nadany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Profesjonalny przewodnik w osobie pani Katarzyny Sielickiej oczekuje na Wasz przyjazd.

Delegacja naszego Towarzystwa z wizytą na zamku w Roztoce w dniu 11 września 2020.

  

Stan z końca XIX w.

Stan z początku XXI w.

środa, 9 września 2020

Wykład z cyklu „Spotkanie z Historią”

Po kilu miesiącach przerwy spowodowanych epidemią koronawirusa nasze Towarzystwo powraca z serią wykładów historycznych związanych z przeszłością Strzegomia i Ziemi Strzegomskiej. Na najbliższym spotkaniu pan Piotr Bułakowski przybliży słuchaczom nieznane fragmenty bitwy stoczonej pod Rogoźnicą w roku 1813. Okres wojen napoleońskich z początku XIX w. rozgrywających się na Dolnym Śl. nadal skrywa wiele tajemnic i nie rozstrzygniętych decyzji militarnych.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie ZAPRASZAMY !!

sobota, 25 lipca 2020

Otwarcie Wieży Targowej dla turystów !

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia Wieży Targowej, która w tym roku spóźniona ze względu na epidemię koronawirusa, otwiera swoją bramę w dniu 26 lipca (niedziela) w godz. 15 – 18.

Następne dyżury zgodnie z dotychczasowym harmonogramem. 

piątek, 10 lipca 2020

Wracamy po przerwie

10 lipca b.r. członkowie naszego Towarzystwa spotkali się po raz pierwszy po okresie ostrych restrykcji epidemiologicznych. Nadal zdecydowana większość używa maseczek na twarze.


Było wiele zaległych spraw do omówienia i podjęcia decyzji o dalszych działaniach statutowych oraz wynikających z kalendarza zaplanowanych spotkań i imprez.

Jednak ostatecznie wynika, że należy rozłożyć w czasie pełny powrót do działalności naszego Towarzystwa.

czwartek, 4 czerwca 2020

STRZEGOMSKI ZABYTEK WOŁA O RATUNEK !!

   Budynek stacji kolejowej na Grabach w Strzegomiu znajduje się w tragicznej sytuacji budowlanej. Brak dachu, kompletna ruina wewnętrzna – tak można w kilku słowach opisać obecny stan techniczny budowli. Czyżby za jakiś czas, kiedy strzegomianie zobaczą tylko pusty plac po dworcu kolejowym to będą mówić: „Tutaj stała stacja kolejowa Grabina Śl.”.
Stacja została wybudowana pod koniec XIX w., kiedy na Dolnym Śląsku kolej przeżywała swoje złote lata rozkwitu. Przeżyła dwie wojny światowe i dalej w latach PRL-u spełniała rolę dworca kolejowego, a także cieszyła okiem swoją niepowtarzalną i urokliwą architekturą.
Rok 1990 i reforma prof. Balcerowicza zadała śmiertelny cios budowli. PKP – wówczas właściciel stacji na gwałt chciał się pozbyć swojego majątku. I dopiął swego. Sprzedał w ręce prywatne. Od tamtego czasu było kilku właścicieli, ale żaden nie zadbał o swój majątek. Upadek następował powoli, ale nieuchronnie. Obecnie możemy zobaczyć coś, co za chwilę nie będzie istnieć fizycznie.
Przecież budynek stacji kolejowej ze względu na swoje walory techniczne i architektoniczne został wpisany do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Wałbrzychu. Więc powinien mieć jego ochronę prawną, ale taką autentyczną a nie fikcyjną.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej ubolewa nad obecnym stanem naszego wspólnego dziedzictwa kultury materialnej, jakim jest dawna stacja kolejowa na Grabach. Strzegom poprzez dramatyczne działania wojenne w 1945 r. stracił wiele cennych zabytków, po których nie ma już śladu. Można je tylko oglądać na starych widokówkach.
Czyżby dawna stacja kolejowa na Grabach w Strzegomiu miała dołączyć do strat wojennych i umrzeć na naszych oczach?

Apelujemy do wszystkich instytucji i osób dobrej woli, którzy mogą pomóc w jakikolwiek sposób – POMÓŻCIE -  BO ZA CHWILĘ BĘDZIE ZA PÓŹNO.  

Stan obecny na zdjęciach tutaj

wtorek, 28 kwietnia 2020

Gratulacje dla Przyjaciół !

W marcu b.r. ukazał się kolejny nr. czasopisma „Heimatblätter” (ukazujący się dwa razy do roku i wydawany przez organizację byłych mieszkańców niemieckich Strzegomia – BHG Striegau). Dowiadujemy się z niego, że w tym roku organizacja niemiecka będzie obchodziła Jubileusz 60 rocznicy powstania. 

Od początku lat 90-tych XX w. TMZS utrzymuje przyjacielskie stosunki z BHG Striegau i dlatego składamy gratulacje Jubileuszowe na ręce obecnej przewodniczącej pani Gudrun Streubel. 

Ponadto warto przytoczyć zamieszczoną w czasopiśmie krótką historię czwartego dzwonu z kościoła św. Piotra i Pawła w Strzegomiu. Tekst tutaj.

czwartek, 12 marca 2020

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 12.03.2020 zmarł Władysław Łaba, członek naszego Towarzystwa.
Był bardzo sumiennym i chętnym do wszelkich prac społecznych na rzecz Towarzystwa i miasta Strzegomia. Pogrzeb odbędzie się 14.03.2020 (sobota) o godzinie 12:00 na cmentarzu komunalnym, przy ul. Olszowej.
Pozostanie w naszej pamięci!

Zarząd TMZS

środa, 11 marca 2020

Decyzją burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty, zostaje zamknięty CAS Karmel - DO ODWOŁANIA!

Wszystkie imprezy planowane na miesiąc marzec zostają ODWOŁANE i przeniesione na termin późniejszy.

O kolejnym zebraniu TMZS, członkowie zostaną powiadomieni SMS-em.

piątek, 6 marca 2020

Zebranie robocze

W dniu dzisiejszym odbyło się robocze zebranie członków Towarzystwa. Przede wszystkim złożono życzenia Paniom z Towarzystwa z okazji zbliżającego się Święta Kobiet. Panowie zafundowali poczęstunek w postaci ciastek, kawy, herbaty oraz wznieśli wspólny toast za zdrowie Pań lampką wina.

W części roboczej omawiano tematy związane z Jubileuszową 35 Strzegomską Giełdą Minerałów organizowaną przez nasze Towarzystwo.
Ponadto poruszono sprawę sztandarów na Wieży Targowej.  Wstępnie omówiono problemy dot. odrestaurowania zabytkowej pompy wodnej przy studni karmelickiej obok CAS Karmel.


Wszystkich zainteresowanych życiem i problemami Ziemi Strzegomskiej zapraszamy na kolejne spotkanie naszego Towarzystwa !

piątek, 28 lutego 2020

Dzisiejsze Spotkanie z Historią

W sali konferencyjnej CAS Karmel odbyło się kolejne Spotkanie z Historią. Wykładowca dr Daniel Koreś w multimedialnym wykładzie przybliżył życie i sylwetkę płk. Józefa Szostaka legionisty i aktywnego żołnierza Armii Krajowej. Wybitny akowiec w swoim szlaku życiowym zahaczył o Jaroszów i wpisał się w historię Jaroszowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych. Zaraz po wojnie był pierwszym dyrektorem, który doprowadził do uruchomienia produkcji.
Jego dramatyczne losy powojenne wpisują się w lata stalinizmu i dyktatury komunistycznej.
W Spotkaniu z Historią uczestniczyło ponad 30 osób. Dodatkowo można było nabyć w cenie promocyjnej książkę autorstwa D. Koresia „Moja służba Niepodległej”.
Zapraszamy na kolejne Spotkanie za miesiąc!


dr Daniel Koreś



czwartek, 13 lutego 2020