Dzwon Hannibala Brorsa
W 1692 r. Hannibal Brors mieszkaniec Świdnicy ufundował mały dzwon i przekazał dla kościoła św. Piotra i Pawła w Strzegomiu. Miał średnicę 48 cm i ważył jak na dzwon kościelny bardzo mało, bo tylko 53 kg. Posiada na swoim obrzeżu inskrypcję w jęz. łacińskim w następującym brzmieniu: Anno 1692. Soli Deo Gloria. Hannibal Brors fundebat me Schwidnicy. Gloria in Excelsis Deo.
(W roku 1692. Jedynie Bogu chwała. Hannibal Brors ufundował mnie w Świdnicy. Chwała na wysokości Bogu.).
Został umieszczony na dzwonnicy kościoła o jedno piętro niżej niż pozostałe 3 duże dzwony z XIV i XV w.
Mały dzwon H. Brorsa znajdował się w tym miejscu do roku 1943, kiedy to zdjęto go i najprawdopodobniej przeznaczony został na przetopienie dla potrzeb wojennych ówczesnej III Rzeszy niemieckiej. Trafił na tzw. „cmentarzysko dzwonów” w Hamburgu poprzez tamtejsze Zakłady Cyny Wilhelmsburg. Stamtąd został przekazany w roku 1952 do miasta Wetter w Hesji w pobliżu Marburga. Przez trzydzieści lat służył tamtejszej parafii katolickiej.
Dzięki intensywnym poszukiwaniom prowadzonym przez Otto Riedel’a dzwon Hannibala Brorsa został odnaleziony. Dopiero w roku 1983 po pokonaniu wielu barier administracyjnych cywilnych i kościelnych dzwon ze Strzegomia został przekazany do Lübbecke. Patronackie miasto dla organizacji byłych niemieckich mieszkańców Strzegomia (BHG Striegau) umieściło dzwon w murze dziedzińca zamkowego w Lübbecke, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz