prof. inż. HORST ASCHENBACH 

Od urodzenia „strzegomianin” co potwierdziło jego dalsze życie. Przyszedł na świat w 1926 r., kiedy jego rodzice Alfred (mistrz cukierniczy) i Johanna z domu Tischer mieszkali przy obecnej Alei Wojska Polskiego 40 (dawniej Bahnhofstrasse).
Nie posiadał rodzeństwa. Naukę szkolną podstawową i gimnazjalną pobierał w obecnym Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Krótkiej 6. Mając lat 19 w styczniu 1945 r. został powołany do wojska. Koniec wojny zastał go w Szlezwiku Holsztynie w późniejszej brytyjskiej strefie okupacyjnej.
Po zwolnieniu z obozu internowania poszukiwał swoją rodzinę. Odnalazł ją w okolicach Getyngi. Kontynuował swoją naukę zawodową jako murarz a następnie studiował w Darmstadt inżynierię budowlaną. Po uzyskaniu dyplomu w 1962 podjął pracę w Urzędzie Budowy Autostrad w Münster, a później od roku 1965 jako docent wykładał w oddziale Wyższej Szkoły Inżynierii Budowlanej w Minden. Pod koniec swojej działalności zawodowej został dziekanem tejże szkoły.
W 1956 r. ożenił się z Irmgard z domu Pepke. Mieli dwie córki: Kersten i Ute.
W 1960, kiedy byli mieszkańcy niemieccy Strzegomia powołali do życia organizację „Bundesheimatgruppe Striegau Stadt und Land” Horst Aschenbach zaangażował się w działalność tego stowarzyszenia.  Od początku wydawania czasopisma „Heimatblätter” (półrocznik opisujący życie organizacji oraz zamieszczający m.in. artykuły historyczne o Strzegomiu), aż do końca swego życia pełnił rolę redaktora.
W roku 2000 został wybrany na przewodniczącego BHG i pełnił tą funkcję do roku 2015, kiedy zrezygnował ze względu na wiek.
Jego pasją życiową była historia Strzegomia i Ziemi Strzegomskiej. Efektem tego było wydanie w 2000 r. książki „Stadt und Kreis Striegau 1871-1918” (Miasto i powiat Strzegom 1871-1918). Ponadto stworzył duże archiwum prasowe o historii miasta na przełomie XIX i XX w.

Za wybitne zasługi w krzewieniu przyjaźni pomiędzy obecnymi polskimi i dawnymi niemieckimi  mieszkańcami Strzegomia, Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej w roku 2014 nadało tytuł Honorowego Członka TMZS dla Horsta Aschenbacha.

Do ostatniej chwili utrzymywał przyjacielskie kontakty z naszym Towarzystwem.
Zmarł 10 stycznia 2017 r. w Winsen k. Hamburga i tam został pochowany.