niedziela, 13 listopada 2022

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W STRZEGOMIU

Tradycyjnie 11 listopada b.r. delegacja naszego Towarzystwa wzięła udział w uroczystościach Święta Niepodległości w Strzegomiu. Po podniesieniu flagi polskiej na maszt na placu kościelnym i odśpiewaniu hymnu narodowego, uroczystość była kontynuowana w bazylice strzegomskiej. Mszę św. w intencji Państwa Polskiego sprawował biskup diecezji świdnickiej Marek Mendyk. 
Następnie wszyscy zgromadzeni, po utworzeniu pochodu, przy dźwiękach orkiestry wojskowej pomaszerowali pod pomnik Jana I. Paderewskiego obok SCK przy ulicy, której patronem jest słynny pianista. Tutaj po przemówieniach okolicznościowych i wojskowej salwie honorowej m.in. delegacja TMZS w składzie Beata Nejman, Edyta Szydlarska, Piotr Soprych i Edmund Szczepański złożyli wiązankę kwiatów przed popiersiem znakomitego Polaka.
Pogoda wyjątkowo dopisała jak na jesienną porę.




środa, 9 listopada 2022

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO WROCŁAWIA

W dniu 5 listopada b.r. Zarząd TMZS zorganizował całodzienną wycieczkę do Wrocławia. Celem wyjazdu było głównie odwiedzenie grobu honorowego prezesa naszej organizacji, Amandy Rożańskiej, pochowanej na cmentarzu osobowickim. Mimo niedawno minionych świąt grób zastaliśmy w stanie zaniedbanym i z przykrością stwierdziliśmy, że brak opieki ze strony rodziny wymaga naszego zaangażowania. Koleżanki Beata i Edyta posprzątały nagrobek i jego otoczenie, a nasza delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicz. Odnosimy wrażenie, że bez naszej interwencji nikt nie zajmie się postawieniem tablicy nagrobnej i poprawą wyglądu nagrobka.
Drugim punktem naszego programu było zwiedzenie Ostrowa Tumskiego. Spacer po tym uroczym zakątku miasta był okazją do spotkania z historią Wrocławia i pogłębieniem wiedzy o Dolnym Śląsku, co skutecznie umożliwiła nam pilotka Krystyna. Zwiedziliśmy świeżo odremontowaną katedrę p. w.  Św. Jana Chrzciciela. Spacerowi sprzyjała ładna jesienna pogoda.
Po drugiej strony Odry znajduję się gmach Muzeum Narodowego z bogatymi zbiorami ocalałych pamiątek średniowiecznego Dolnego Śląska. Z dużym zainteresowaniem zwiedziliśmy wszystkie wystawione eksponaty, wśród których znajduje się strzegomski obraz z kościoła karmelitów świętej Anny Samotrzeć. 
Kolejnym punktem programu było zwiedzenie wrocławskiego Rynku, jednego z najpiękniejszych i największych w Polsce. Tłumy ludzi spacerujących po urokliwych uliczkach Starówki i długie kolejki do jadłodajni świadczą o dużym zainteresowaniu ludzi tym miastem. W pięknej kamienicy Pod Błękitnym Słońcem znajduje się funkcjonujące od 6 lat Muzeum Pana Tadeusza. Interesujące intermedialne ekspozycje przyciągają uwagę zwiedzających swoją mnogością i różnorodnością. Najcenniejszym z nich jest oryginał rękopisu naszej epopei narodowej. Zachęcamy mieszkańców naszego miasta na podobną wyprawę do Wrocławia. Jest to nieprzebrana skarbnica zabytków, cennych eksponatów w licznych muzeach i przede wszystkim miasto przyciągające swoim urokiem oraz niepowtarzalną atmosferą. 
My podziwialiśmy je w jesiennej szacie, ale chętnie wybierzemy się do niego zimą, by podziwiać dekoracje bożonarodzeniowe i zwiedzić kolejne muzea. 
Krystyna Rynkiewicz




poniedziałek, 31 października 2022

ODNOWIENIE TABLICY NA WIEŻY TARGOWEJ

31.10.22 Dariusz Jankowski odnowił tablicę informacyjną na Wieży Targowej. Dotychczasowy napis poprzez działanie warunków atmosferycznych stał się częściowo nieczytelny. Odnowienie tablicy ze strzegomskiego granitu jednoznacznie poinformuje przechodnia o treści.
Dziękujemy Darkowi za szybkie i fachowe odnowienie tablicy na Wieży Targowej.




UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE POMNIKA SMOLEŃSKIEGO

30 października b.r. odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika smoleńskiego na skwerze przy ul. Św. Tomasza w Strzegomiu. Skwer uzyskał patronów w osobach Marii i Lecha Kaczyńskich. Delegacja naszego Towarzystwa w osobach: Edmunda Szczepańskiego – prezesa TMZS oraz Justyny Jankowskiej i Moniki Sobczak – członkinie Towarzystwa złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy lotniczej w roku 2010.




wtorek, 4 października 2022

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej Amandy J. Rożańskiej

O godz. 15 w sobotę 1 października 2022 r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Amandzie Rożańskiej, co zwieńczyło kilkumiesięczny proces realizacji tego projektu. 
Fundatorami całości projektu było nasze Towarzystwo oraz następujące osoby: Pan Zbigniew Suchyta (burmistrz Strzegomia), Tomasz Marczak (vice burmistrz), Piotr Szmidt (przewodniczący Rady Miasta Strzegomia), a także radni miejscy Strzegomia: Stanisława Górska, Dorota Kwaśnicka, Magda Stodolak, Monika Kozłowska, Roman Asynger, Paweł Gołąb, Krzysztof Grondowski, Paweł Rudnicki. Do fundatorów dołączyła Gudrun Streubel wpłacając honorowy datek na ten cel. 
Wykonawcą tablicy bazaltowej była firma „Granex” z właścicielem Krzysztofem Skolakiem, natomiast napisy i wizerunek na płycie zrealizował Zbigniew Zych ze Strzegomia.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom w ten zaszczytny projekt !  
W trakcie uroczystości, którą poprowadził Edmund Szczepański (prezes TMZS), głos zabrali: Zbigniew Suchyta-burmistrz Strzegomia, Piotr Szmidt-przewodniczący Rady Miasta Strzegomia, Gudrun Streubel-b. przewodnicząca BHG Striegau. 
Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta oraz Piotr Szmidt – przewodniczący Rady Miasta, wspólnie odsłonili tablicę, a ks. Tadeusz Karasiewicz z parafii Matki Bożej Szkaplerznej dokonał poświęcenia.
Został zaprezentowany fragment wiersza autorstwa A. Rożańskiej pt. „Bajda o kulawym diable” w wykonaniu Ireneusza Miepariszwili. Publiczność miała także możliwość zapoznania się z życiorysem pani Amandy, oglądając krótki film autorstwa Tomasza Smagłowskiego.
W uroczystości uczestniczyło ponad 50 osób oraz media lokalne.




Przyjacielska wizyta

Z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Amandzie Rożańskiej do Strzegomia przybyła delegacja z b. związku byłych niemieckich mieszkańców Strzegomia. Pani Gudrun Streubel (ostatnia przewodnicząca Bundesheimatgruppe Striegau) z osobami towarzyszącymi przez swoją obecność podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej chciała uhonorować A.Rożańską. Przez wiele lat owocnie współpracowały i zawiązała się między nimi nić przyjaźni. 

30 września b.r. zaprosiliśmy delegację niemiecką do odwiedzenia naszego Towarzystwa i z tej okazji zorganizowaliśmy uroczyste spotkanie. Wielu naszych nowych członków Towarzystwa zapoznało się z dawną organizacją niemiecką. 
Piotr Szmidt – przewodniczący Rady Miasta, a także członek TMZS wręczył delegacji niemieckiej prezenty promocyjne naszej gminy. W trakcie spotkania Miłosz Soprych wystąpił z koncertem na gitarę klasyczną, co zostało przyjęte z aplauzem. Natomiast Marcin Chabierski (członek Towarzystwa i Strzegomskiej Grupy Poszukiwawczej TMZS) dostarczył gratisowo smaczny tort na 25 osób. Dziękujemy za ten nieoczekiwany prezent.
Całe przyjęcie przebiegło w miłej i przyjacielskiej atmosferze.  




Montaż tablicy pamiątkowej

28 września b.r. o godz. 18 w CAS Karmel przystąpiła do montażu tablicy upamiętniającej Amandę Rożańską Strzegomska Grupa Poszukiwawcza TMZS w osobach: Dariusz Jankowski, Sebastian Łysomirski, Arkadiusz Gajos, Piotr Sroka, Grzegorz Kmiecik, Marcin Chabierski, Wojciech Janiszewski.
Praca przebiegła sprawnie i szybko. Efekt akcji widać na zał. zdjęciu.


Zarząd TMZS serdecznie dziękuje za tak fachowy montaż !  

wtorek, 6 września 2022

Uroczystości w Gross Rosen

W uroczystościach poświęconych ofiarom II Wojny Światowej 4 września b.r. w b. obozie KL Gross Rosen uczestniczyły delegacje naszego Towarzystwa. W imieniu TMZS wiązankę kwiatów złożyli Beata Nejman, Piotr Soprych i Sandra Golińska. Strzegomską Grupę Poszukiwawczą TMZS reprezentowali członkowie tejże sekcji na czele z Dariuszem Jankowskim.





niedziela, 26 czerwca 2022

Noc Świętojańska !

Naszym corocznym zwyczajem 25 czerwca w sobotę zorganizowaliśmy imprezę przy ognisku, aby uczcić najkrótszą noc w roku a jednocześnie dać możność zabawy dla naszych członków i zaproszonych gości. Przy muzyce disco, konkursach muzycznych i historycznych spędziliśmy piękny wieczór oraz noc w pobliżu dawnego kamieniołomu bazaltu na terenie firmy „Granex” Krzysztofa Skolaka. Była to nie pierwszy raz organizowana Noc Świętojańska w tym miejscu i dlatego serdecznie dziękujemy panu Krzysztofowi i Bogusławowi Skolakom za przyjaźń do naszego Towarzystwa.
Kiedy zapadł zmierzch panie rzucały przygotowane wcześniej wianki na wodę kamieniołomu a jeden wspólny z zapalonym światłem świecy popłynął w czerń gorącej nocy.  
Wspólnym życzeniom i śpiewom nie było końca !


Rezultaty 36 Strzegomskiej Giełdy Minerałów

Jury w składzie: Krzysztof Skolak, Bogusław Skolak i Antoni Larczyński oceniło kolekcje minerałów zaprezentowane na tegorocznej Giełdzie i przedstawiło następujące wyniki:

W kategorii Minerały Polski:

1. Ireneusz Niemczyk

2. Wojciech Więckowski

3. Mateusz Szczepanik

W kategorii Minerały Świata:

1. Katarzyna Janiczek

2. Andrzej Korzekwa

3. Gabriel Goliński

Nagrody Specjalne:

Burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty dla Bogdana Ebermana

Przewodniczącego Rady Miasta Piotra Szmidta dla Mirosława Ebermana

Posła na Sejm RP Marka Dyducha dla Zofii Szczerbin

Prezesa Zarządu Firmy Drobiarskiej Strzegom dla Leszka Szwai

Prezesa Banku Spółdzielczego w Jaworze O/Strzegom dla Krzysztofa Nowaka

Prezesa TMZS dla Najmłodszego Wystawcy Gabriela Golińskiego 


poniedziałek, 13 czerwca 2022

Wieża Targowa zaprasza na tegoroczny sezon turystyczny

Z okazji Święta Granitu 17 czerwca 2022 r. o godz. 14 zapraszamy wszystkich na Wieżę Targową, aby podziwiać z wysokości nasze miasto, a także przepiękną panoramę nieodległych Sudetów. W sobotę (18.06.22) zapraszamy od godziny 14 do 20 i w niedzielę (19.06.22) od godziny 15 do 21.
W tym roku otwarcie Wieży zostało opóźnione ze względu na awarię drzwi na tarasie widokowym, ale szczęśliwie remont został pomyślnie zakończony i obecnie informujemy, że w każdą niedzielę od godz. 15 do 18 do dnia 25 września b.r. Wieża będzie dostępna dla zwiedzających.

36 Strzegomska Giełda Minerałów

Już za parę dni nasze Towarzystwo zaprosi wszystkich chętnych pragnących podziwiać „kwiaty ziemi” na kolejną coroczną Giełdę Minerałów. Tym razem bogate kolekcje przepięknie kolorowych kamieni półszlachetnych zostaną zaprezentowane w postawionym namiocie na strzegomskim Rynku. Impreza rozpocznie się 19.06.22 (niedziela) o godz. 10 rano specjalnym występem artystki Julii Sikozy z Chersonia na Ukrainie. Następnie burmistrz miasta Zbigniew Suchyta oficjalnie rozpocznie tegoroczną Giełdę. O godz. 13 nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów dla właścicieli najlepszych kolekcji mineralogicznych. 

Zapraszamy wszystkich na niepowtarzalny spektakl cudów natury !

sobota, 21 maja 2022

W hołdzie dla Amandy Rożańskiej !

Sekcja Teatralna  przy SCK Strzegom   chce uhonorować pięknym gestem b.przewodniczącą TMZS panią Amandę Rożańską.

"Spektakl „Macchiato” zostanie  poświęcony pamięci niedawno zmarłej p. Amandzie Rożańskiej-Baranowicz. Jest to nasz hołd i podziękowanie osobie, która niesamowicie wnikliwie umiała obserwować człowieka i otaczającą go rzeczywistość, a później opisać, w sposób dosadny i humorystyczny, szanując jednak przy tym człowieka. Mogliśmy tego doświadczać interpretując jej teksty na naszej scenie.

Amando, pisz dla nas tam, po drugiej stronie życia, a my w naszej mistycznej relacji, która przecież nie może zaginąć, będziemy je odczytywać i umieszczać w naszych przedstawieniach."

GORĄCO ZAPRASZAMY !!


wtorek, 3 maja 2022

Święto 3-go Maja!

Delegacja naszego Towarzystwa wzięła udział w uroczystościach z okazji 231 rocznicy  uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W kościele pw. Zbawiciela Świata w Strzegomiu została odprawiona msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej ks. Adama Bałabucha w intencji Ojczyzny i święta Konstytucji 3 Maja. Następnie w licznym pochodzie z orkiestrą na czele, udano się pod pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego przy zbiegu ul. Świdnickiej i Kasztelańskiej, gdzie po wojskowej salwie honorowej złożono wieńce i kwiaty.  Na tym zakończono oficjalne uroczystości święta majowego.




sobota, 23 kwietnia 2022

Góra Krzyżowa przygotowana do sezonu letniego !

Społeczna akcja sprzątania kompleksu leśnego Góry Krzyżowej w tym roku zgromadziła wyjątkową ilość chętnych. Przybyło 57 osób w tym wielu maluchów i harcerzy. Piękna pogoda nastroiła wszystkich do wyszukiwania wszelakich zanieczyszczeń, które zgromadziły się przez ostatnie dwa lata. Bo taka przerwa czasowa zaistniała w akcjach sprzątania Góry Krzyżowej ze względu na pandemię COVID 19. Teraz wznowiliśmy tę akcję i rezultat okazał się bardzo owocny. Odpady plastykowe, szklane i papierowe segregowane już podczas zbierania, zapełniły cały kontener podstawiony przez ZUK Strzegom. Tutaj chciałbym podziękować dyrekcji ZUK Strzegom za dotychczasową pozytywną współpracę.


Po sprzątaniu Nadleśnictwo Jawor w osobie leśniczego pana Zygmunta Miziołka ufundowało ognisko z kiełbaskami do pieczenia oraz napoje i chleb, a nawet znalazły się świetne ogórki kiszone. Dla maluchów, ale nie tylko, była to duża frajda. Wszystkim biorącym udział w społecznej akcji sprzątania nasze Towarzystwo wręczyło bilety premium na Wieżę Targową w Strzegomiu do wykorzystania w sezonie letnim 2022.


Chciałbym również podziękować burmistrzowi Strzegomia panu Zbigniewowi Suchycie za poparcie naszej corocznej akcji.

Wszystkim biorącym udział w akcji sprzątania Góry Krzyżowej nasze Towarzystwo serdecznie dziękuje i zaprasza na przyszłoroczną akcję.

Do zobaczenia !!

niedziela, 6 marca 2022

Spotkanie z poszukiwaczem "Zapomnianych Historii"

4 marca b.r. w siedzibie naszej organizacji odbyło się robocze spotkanie z Łukaszem Kazkiem popularnym „youtuberem”. Rozmawialiśmy o różnych aspektach historii Strzegomia, które były w zainteresowaniu naszego gościa. Zrodziły się wstępne pomysły na dwa nowe filmy o pewnych fragmentach XX – wiecznej historii Strzegomia. Może ukażą się na kanale „YouTube” Łukasza Kazka „History Hiking” (Spacer Historyczny).


O godz. 18 w sali widowiskowej SCK Strzegom obyło się publiczne spotkanie Ł. Kazka z miłośnikami historii.
Sala wypełniona była prawie po brzegi. Po spotkaniu autor odpowiadał na liczne pytania publiczności a następnie podpisywał swoją książkę „Faszystowska mać”.  W tej części występu Ł. Kazka w Strzegomiu brała udział także liczna grupa naszego Towarzystwa.
Mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze wielokrotnie powitać autora „History Hiking” w progach naszego lokalu!


sobota, 26 lutego 2022

Zmarła Amanda Rożańska

25 lutego b.r. w godzinach wieczornych po krótkiej, ale ciężkiej chorobie zmarła Amanda Rożańska, Honorowa Przewodnicząca naszego Towarzystwa. W roku 1975 była główną inicjatorką powołania Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej. Kierowała organizacją do roku 1997, kiedy to wolą Walnego Zgromadzenia została dożywotnią Honorową Przewodniczącą TMZS. Przez dziesiątki lat była niekwestionowanym liderem i kreatorem działań naszego Towarzystwa. Do ostatnich dni była aktywna i interesowała się wszystkimi problemami naszej organizacji. Za wielkie zasługi dla kultury naszej społeczności lokalnej Rada Miejska Strzegomia nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia w roku 2016. 

Jej artystyczny zmysł, otwarty umysł i krytyczne spojrzenie na rzeczywistość były niejednokrotnie naszą busolą w poczynaniach i realizacjach planów TMZS.

Żegnamy naszą ukochaną Amandę z żalem i smutkiem, ponieważ będzie jej brakowało w naszym dalszym życiu Towarzystwa. 


Więcej informacji o A. Rożańskiej w zakładce: O nas -> Honorowi Członkowie Towarzystwa

sobota, 12 lutego 2022

Nowa sekcja TMZS

Uchwałą Zarządu TMZS nr. 01/2022 z dnia 11.02.2022 została powołana nowa sekcja Towarzystwa. Jest nią „Strzegomska Grupa Poszukiwawcza TMZS”, której zadaniem będzie poszukiwanie starych artefaktów historycznych. Grupa będzie zobligowana do przestrzegania prawa w zakresie poszukiwań podziemnych i podwodnych zgodnie z obowiązującym prawem na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Dodatkowym dokumentem określającym tryb poszukiwań będzie regulamin wewnętrzny Grupy. W chwili powołania Grupy członkami zostali: Dariusz Jankowski, Arkadiusz Gajos, Wojciech Styczeń, Łukasz Borkowski, Wojciech Janiszewski, Tomasz Walat, Dawid Klęsk i Kamil Lisaj. Nadzór organizacyjny nad Grupą ze strony Zarządu TMZS pełnić będzie Józef Białek, natomiast od strony prawnej Tomasz Domagała.  



czwartek, 10 lutego 2022

Organizacja b. mieszkańców niemieckich Strzegomia została rozwiązana !

27 sierpnia 2021 r. podczas Walnego Zgromadzenia Bundesheimatgruppe Striegau, które odbyło się w ratuszu Lübbecke (miasto patronackie dla BHG Striegau) uchwalono rozwiązanie organizacji. Przyczyną była mała ilość członków, uczestników Walnego Zgromadzenia (12 osób – wszyscy w zaawansowanym wieku) oraz brak kandydatów do nowych władz organizacji. W związku z tym postanowiono zlikwidować BHG a dokumentację i finanse przekazać dla miasta patronackiego Lübbecke. Zdecydowano także o zaprzestaniu wydawania czasopisma „Heimatblätter”, które dotychczas ukazywało się dwa razy do roku, tak że nr. 113 z października 2021 r. był ostatnim numerem. 
 
Na zakończenie spotkania złożono wieńce na symbolicznym grobie strzegomian znajdującym się na cmentarzu miejskim w Lübbecke. 
 
Ostatnimi członkami Zarządu byli: Gudrun Streubel – przewodnicząca, Christoph Böhm - skarbnik oraz Martin Rausch – członek Zarządu. 
 

Nasze Towarzystwo utrzymywało ścisłe kontakty z BHG Striegau od roku 1991 aż do chwili obecnej. Przez 31 lat współpracy, które zaowocowały wieloma wspólnymi projektami oraz przyjacielskie kontakty z Horstem Aschenbachem i Helmutem Jakobem pozostaną w naszej pamięci oraz w kronice TMZS. 
 
Życzymy Pani Gudrun Streubel ostatniej przewodniczącej BHG Striegau wszelkiej pomyślności oraz zdrowia. Mamy nadzieję, że nasze kontakty prywatne pozostaną nadal otwarte i szczere.